نحوه صحیح خواندن قیمت ها در سایت tsetms از استاد مهدی افضلیان

مهدی افضلیان مقالات اموزشی سطح متوسط

نحوه صحیح خواندن قیمت ها در سایت tsetms از استاد مهدی افضلیان

نمی توانید قیمت های سهام ها را از سایت فناوری بورس تهران بخوانید؟ عیبی ندارید، پس از خواندن این مقاله میتوانید به راحتی قیمت ها به طور صحیح بخوانید. با ما همراه باشید...

TSETMC5

برای شروع، سهم شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان را مورد بررسی قرار می دهیم:

همان‌ طور که ملاحظه می کنید، نماد شرکت به اسم شهداب است، که چون در گروه مواد غذایی است با حرف اول در بازار دوم فرابورس معامله می شود. سعی می‌کنیم در این ویدیوی آموزشی، در خصوص اعداد و ارقامی که دراین سایت ملاحظه می کنید، صحبت کنیم.

در قسمت اول، مبلغ خرید مشخص شده است که در اینجا عدد ۱۷۶۹ ریال می باشد و این عدد، همان قیمتی است که خریدار برای خرید سهم، در داخل سطر اول سفارشات خود قرار داده است. معامله هم که در اینجا، به قیمت ۱۷۹۴ ریال انجام شده است. در واقع، این مبلغ آخرین معامله ای است که در این نماد انجام شده است.

از ساعت ۹ تا ۱۲ و نیم، معاملات زیادی در حال انجام است و هر بار آپدیت قیمت ها را مشاهده می کنید. از بین همه ی معاملاتی که در این مدت انجام می شوند، اولین معامله ای که در آن نماد انجام میشود، اولین قیمت شما محسوب می شود. به عنوان مثال، اگر ساعت 9 صبح، اولین معامله به قیمت 175 تومان انجام گیرد، عدد 175 تومان اولین قیمت نماد شما در این روز می باشد و اگرمچینگ عرضه و تقاضا در ساعت 9 و نیم صبح انجام شود،  باز در آن ساعت اولین قیمت نماد شما مشخص می شود و عدد 175 تومان اساس کار شما می باشد.

AVlinqwymat

قیمت پایانی، میانگین موزون معاملات انجام شده به صورت روزانه است. یعنی ازساعت 9 که شروع معاملات بازار سرمایه است تا 12 و نیم ، معاملات مختلفی با حجم ها و قیمت های گوناگونی دراین بازه زمانی انجام میشود. بنابراین زمانی که ما یک میانگین موزون از کل معاملات داشته باشیم، به عنوان قیمت پایانی نمایش داده میشود. در این قسمت، معامله ی پایانی با عدد ۱۷۷۱ ریال انجام شده است که در واقع در پایان ساعت معاملات آتی هستیم و میانگین موزون معاملات هم در این محدوده وجود دارد. شما به طور روزانه و هر روز، یک قیمت پایانی در معاملات خود دارید. قیمت پایانی، مبنای معاملات شما در روز های آینده خواهد بود. 

جهت مطلع شدن از انتشار دوره های جدید از استاد مهدی افضلیان ، لطفا شماره موبایلتون وارد کنید

akharin qeymat

همانگون که مشاهد می نمایید، قیمت دیروز عدد ۱۷۱۸ ریال نوشته شده است. در واقع این قیمت همان قیمت پایانی روز گذشته است که مبنای قیمت مجاز امروز شما می باشد. به این ترتیب، هرمعامله‌ ای، با هر درصد و حجمی که امروز انجام شود، بر حسب قیمت پایانی دیروز است.

سطح ها و رقم هایی که در این بخش، یا به رنگ قرمز ( به معنای کاهش قیمت سهام نسبت به روز گذشته ) یا به رنگ سبز ( به معنای افزایش قیمت سهام نسبت به روز گذشته ) مشاهده می کنید، همگی بستگی به قیمت پایانی در روز گذشته دارد.

برای مشاهده کامل ویدئوی این دوره، از فیلم زیر استفاده نمایید:

سطح متوسط

اصول تابلو خوانی پیشرفته با مهدی افضلیان

تابلوخوانی یعنی بررسی شواهد خرید و فروش یک سهم در بورس. در واقع، تابلوخوانی برای تشخیص میزان قدرت سهم است. در این آموزش با تابلوخوانی در بورس آشنا می‌شویم، با ما همراه باشید