آموزش فروش تعهدی در بورس با ایمان آدینه زاده

ایمان آدینه زاده مقالات اموزشی سطح متوسط

فروش تعهدی با ایمان آدینه زاده

فروش تعهدی، در واقع همان فروش نیابتی یک سهام است، این نوع فروش بیشتر توسط افرادی که تجربه کافی در بازار سرمایه ندارند اتخاذ میشود. با ما همراه باشید با بررسی این روش فروش سهام:

برای درک بهتر معنا و مفهوم فروش تعهدی نیاز به دانستن مطالبی در مورد فروش استقراضی است .

آموزش فروش تعهدی در بورس با ایمان آدینه زاده

فروش استقراضی یک نوع معامله است که در آن مالک یک سهم که قصد فروش آن سهم را ندارد، آن را به صورت قرض به شخص دیگری می دهد و شخصی که سهم را قرض گرفته در بازار اقدام به فروش آن می کند. که البته این امر می‌تواند توسط کارگزاری ها نیز صورت پذیرد.

مهمترین مزایای فروش استقراضی عبارتند از:

 • کسب سود در در صورت افت قیمت
 • پوشش ریسک
 • بازارگردانی

در ایران، جایگزین مدل هایی که در کل دنیا به صورت فروش استقراضی است،  به صورت فروش تعهدی است، زیرا در فروش استقراضی باید به مالک بهره پرداخت شود.

آموزش فروش تعهدی در بورس با ایمان آدینه زاده

مدل فروش تعهدی مبتنی بر عهده وکالت است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

مزایای فروش تعهدی برای متقاضی عبارتند از:

 • کسب سود از نزول قیمت ها
 • استفاده از اهرم معاملاتی
 • کسب سود از نرخ تشویقی مالک

مزایای فروش تعهدی برای مالک عبارتند از:

 • کسب درآمد از سرمایه راکد
 • پس از برگزاری مجمع، به محض باز گشایی سهم، سود تضمینی دریافت خواهد کرد.

جهت مطلع شدن از انتشار کلیپ های آموزشی از استاد ایمان آدینه زاده ، لطفا شماره موبایلتون وارد کنید

فرایند فروش تعهدی:

در گام اول فروشنده و جهی بابت تضمین دارد که احتمالاً درصدی از ارزش فروش خواهد بود. باید دقت داشت که برای متقاضی سقف مدتی وجود خواهد داشت برای مثال ، برای یک نمونه سهم مدت ۶۰ روز مهلت مقرر می شود.

در قرار دادی که برای فروش تعهدی تنظیم می شود، مدتی برای تنفس اعلام می شود که در آن مدت مالک نمی تواند از متقاضی، در خواست تسویه حساب سهم را نماید. برای مثال در قراردادی مدت ۱۰ روز تنفس اعلام شده است که در مدت این ۱۰ روز مالک نمی‌تواند از متقاضی درخواست تسویه سهم را نماید. اما خارج از دوره تنفس تا زمان سررسید، مالک این حق را دارد که از متقاضی بخواهد سهم را به او بازگرداند.

هر چقدر تاریخ تنفس بیشتر باشد متقاضی خیالش راحت تر خواهد بود که مالک سهمش را نمی خواهد.

نرخ تشویقی: نرخ تشویقی توسط مالک مشخص می‌شود، به عنوان مثال مالک، ۱۰ درصد و یا ۱۵ درصد از سود حاصل از سرمایه گذاری خود را به متقاضی می دهد. اگر چندین متقاضی برای سهمی وجود داشته باشد، مالکی که نرخ بیشتری سود تشویقی میدهد، برای متقاضی جذاب تر خواهد بود.

چند نکته مهم:

 •  زمانی که شرکت سود نقدی پرداخت می کند مالک می تواند همان پول را از حساب عملیاتی اش بردارد.
 • در صورتی که خرید وکالتی که توسط متقاضی باید انجام شود، به هر دلیلی غیر از توقف نماد انجام نشود، در این حالت متقاضی نمی تواند تسویه را انجام دهد.
 • اگر در زمان سررسید نماد بسته باشد، در این حالت بورس تا ۲۰ روز صبر می کند. اگر تا روز بیستم این سهام باز نشد، در این صورت کلاً تسویه نقدی صورت خواهد پذیرفت و متقاضی دیگر جریمه ای به مالک نمی پردازد.

برای اطلاع از نحوه سود یا زیان در این روش ، با وبینار آموزش فروش تعهدی همراه باشید

 
سطح متوسط

اصول تابلو خوانی پیشرفته با مهدی افضلیان

تابلوخوانی یعنی بررسی شواهد خرید و فروش یک سهم در بورس. در واقع، تابلوخوانی برای تشخیص میزان قدرت سهم است. در این آموزش با تابلوخوانی در بورس آشنا می‌شویم، با ما همراه باشید

سطح متوسط

نحوه رصد کردن بازار پس از تایم معاملاتی بازار با مهدی افضلیان

رصد کردن بازار پس از تایم معاملاتی بازار، یکی از مهم ترین اقداماتی است که یک سرمایه گذار حرفه ای انجام میدهد. مطمئنا بررسی بازار پس از پایان معاملات، حقایق زیادی از پول های هوشمند وارد شده و خارج شده ...